Magánlakásokban a gerendák, az ereszek, a szellőzők a közkedvelt helyek, és természetesen a padlás az, ami hatványozottan ki van téve a madárpiszok előfordulásának.
Mindaddig, amíg a galambok elérhető közelségben tanyáznak, fészkelnek, addig lehet biztosítani a tiszta terepet a napi szintű takarítással, de ez nem egy olyan feladat, amire minden nap vágyunk. De ha a galambok az ereszeket, gerendákat, padlást szemelik ki, akkor bizony nehezebb a helyzet. Itt hatalmas mennyiségű galambürülék tud felhalmozódni. Padlásokról nem ritka a több zsák galambürülék összeszedése.
A galambürülék takarításánál figyelni kell a belélegzett levegő szennyezettségére, ugyanis a fertőzésveszély ebben az esetben rendkívül nagy.
A belélegzett levegőben lévő kiszáradt mikroszkopikus méretű gombák, baktériumok vidáman átsiklanak kendőn, sálon, így elengedhetetlen a megfelelő védőfelszerelés és maszk ehhez a munkálathoz.
Különböző felületeken más-más eszközök szükségesek a galambürülék eltávolítására ahhoz, hogy ezek a felületek ne sérüljenek, mégis az ürülék eltávolítása hatékony legyen. Ugyanez a helyzet a vegyszerekkel. Nem minden vegyszer alkalmazható érzékenyebb felületen, műanyagon, plexin, festett felületeken, ezért az értékek állagának megóvására különös figyelmet fordítunk.
Több száz galamblakta terület tisztítása és galambtalanítása után olyan tapasztalatokkal gazdagodtunk, mely után bátran kijelenthetjük, nekünk nincs új a nap alatt madár-fronton.
Ahol galambok fészkelnek, ott galambtetemmel is találkozunk. Mivel a padlás nem mindennapi élettere az embernek, így előfordul, hogy a kiszállásunkat követően először a madártetemek elszállítását biztosítjuk az előírások figyelembevételével. A galambtetemek fokozottan fertőzésveszélyesek, így nem javallott azok házilag történő eltakarítása, ha nagyon rossz állapotokról beszélünk. A galambok mellett a padláson különböző rágcsálók tetemei is „színesíthetik” a fertőzés melegágyát, ebben az esetben a takarítást követően a fertőtlenítésre is hangsúlyt kell fektetni.
Galambháló, galambtüske
A megoldás a megelőzés. Ameddig a galambok szabadon járnak ki-be az otthona egyes részeibe, addig takarítani kell utánuk, nem keveset. A galambok elriasztását vagy távoltartását többféleképpen lehet megoldani. Az egyik a galambtüske. A galambtüskéket ragasztóval vagy csavarral a kívánt helyre rögzítjük, így a madár képtelen lesz leszállni az egyébként vonzó helyre. Fontos megemlíteni, hogy a „tüske” a madarat nem sebzi meg, annak vége tompa, így csak a landolást akadályozza meg.
A másik megoldás a galambháló, amit kisebb-nagyobb helyeken tudunk kifeszíteni, elzárva ezzel a galambok útját, például a padlásra vagy az erkélyre.
Amennyiben fontos az Önök számára a tisztaság és az egészségügyileg biztonságos környezet, a madárürülék eltakarítása után vegyék fontolóra a megelőzést is, mert a tiszta állapot ellenkező esetben csak átmeneti lesz.